It is currently 2019 03 20, 21:57

All times are UTC + 2 hours

Post new topic Reply to topic  [ 114 posts ]  Go to page 1, 2, 3, 4, 5  Next
Author Message
 Post subject: Learners and teachers, introduce yourself here
PostPosted: 2006 07 15, 13:07 
Site Admin

Prisistatykite! Introduce yourself! :)

This is the place to say hi and tell a bit about yourself, why you're studying/teaching Lithuanian, what you think of Lithuania, etc.

I beg you to post only one message, because we don't want this to become a mess.

I know there was this kind of topic in the old forum (with lots of introductions), but I'm sure it won't be difficult to update yourselves. And the forum needs topics :).

Offline Profile  

Post subject:
PostPosted: 2006 07 17, 18:20 

Well, I was also Gediminas on Phrasebase.

I lurk more than post, but both of my parents are Lithuanian, and though I was born in the United States, I learned Lithuanian as a child until I was about three or four years old. Thus, I have basic conversation abilities in the language, but am clueless in reading or writing it. After the fall of the Soviet Union, my parents felt more relaxed with us learning about our Lithuanian heritage, and I visited Lithuania in 1995.

I've been trying to further my reading abilities by reading a English/Lithuanian lexical Bible. I want to teach my wife the language and hope that one day our children will speak it.

Offline Profile  

Post subject:
PostPosted: 2006 07 18, 21:39 
Site Admin

Well I forgot to introduce myself at once, so I'll be the only one posting twice here.

I am a Lithuanian guy from Kaunas, currently 18 years old. Soon to be 19 (in ~30 days). This September I'll hopefully move to Vilnius to study philosophy there. It seems a strange choice, especially as I'm becoming more and more interested in my native Lithuanian language. Though I don't want to study Lithuanian yet, so I could keep it as a hobby, as all languages are a hobby to me.

I noticed many of our Lithuanian learners have a special story regarding Lithuanian (like Gediminas, who, as I understand, has a nice goal to make Lithuanian his family language again ;)). My only special story would be that I sincerely love this language :). I often find myself marvel at such simple things like endings of adjectives :D.

And, of course, I am into smart things like history, literature and politics.

And I'm called Laimis, not Pigmalijonas :).

UPDATE: In one month I am going to study Lithuanian. I didn't like studying philosophy. One year wasted, oh well. I'm soon to be 20 years old :).

Last edited by Pigmalijonas on 2007 08 02, 12:25, edited 1 time in total.

Offline Profile  

Post subject:
PostPosted: 2006 07 19, 02:37 

I'm Clive (Klaivas, CliveN from Phrasebase), I'm 15 and I live in the UK. I've been learning Lithuanian on and off for a while and I'm learning it because the language is seriously cool 8) I've been very busy with lots of schoolwork recently, which is why I haven't been on Phrasebase much.

Mano vardas Klaivas (esu CliveN iš PB), man 15 metų ir gyvenu anglijoje. Man labai patinka lietuvių kalba, bet neturiu tai mokytis greitai dėl mokyklos (=bet negaliu jos greitai mokytis dėl mokyklos) :(

Image

Last edited by Klaivas on 2006 07 25, 15:27, edited 4 times in total.

Offline Profile  

Post subject:
PostPosted: 2006 07 21, 01:09 

Labas! Aš esu Theodoras iš Olandija (=Olandijos), aš gyvenu Uithoorne, mažą miestą (=mažame mieste) prie Amsterdamo, Olandijos sostinės. Aš daug atostogauju Lietuvoje, Vilniuje.

Offline Profile  

Post subject:
PostPosted: 2006 07 21, 22:24 

Labas!
Mano vardas lietuviškai yra Gijsas. (Taip, esu Gijs nuo (=iš) phrasebase) :lol:

Aš irgi (kaip ir Theodoras) esu Olandas.
Gevenu (=gyvenu) taip pat netoli Amsterdamo, bet prie jūros.

Mano hobis yra Groti gitara, ir pasivaikščioti / klausyti muziko (=klausytis muzikos).

Labai mėgstu Lietuvą / Lietovos kulturą (=kultūrą) ir jos žmones.
Žinoma ypač mėgstu Lietuvių kalbą,nes ji labai sena ir graži.
Senovėje, labai mėgdavau lietuvę kurią (=kuri) gyveno Olandijoj. :wink: (Skaityk: buvau labai įsimylėjęs)

Last edited by Gijsas on 2006 08 26, 15:41, edited 1 time in total.

Offline Profile  

Post subject:
PostPosted: 2006 07 23, 11:47 

Sveiki,

aš esu Natalija ir gyvenu Vilniuje. Iš pašaukimo esu ekonomistė, todėl nežinau, kaip čia viskas įvyko, kad dabar esu čia ir matau "Online Lithuanian School DEBESELIS" :wink:

O jei rimtai, tai man patinka kalbos, žmonės ir tyla, tik gyvenimas sukasi taip, kad nuolat nėra laiko.
Visų pirma, dėkui Laimiui, be jo šito puslapio tikrai nebūtų :!: , ir, aišku, visiems, kurie domisi ir mokosi.

Sėkmės visiems :)

p.s. oficialiai paskelbiu, kad gyvenu Rygoje ir gyvenu aktyvų studentišką gyvenimą :wink:

Last edited by debesėlė on 2006 09 26, 12:37, edited 1 time in total.

Offline Profile  

Post subject: :)
PostPosted: 2006 07 25, 14:30 

Sveiki! :lol:

Mano vardas Chris (Krisas lietuviškai) ir man 18 metų. Aš gyvenu Alikantėje (Valensijos autonomija, Ispanija). Mano tėvas iš Prancūzijos ir mano motinas (=motina) iš Asturios (=Asturijos) (Asturias), Ispanijos šiaurėje. Man patinka lietuvių kalba ir Lietuva. Noriu važiuoti į Lietuvą per Velykos (=Velykas) su draugais.

Spalio mėnesį aš pradėsiu mokytis (vertimas iš ispanų, katalonų, anglų, rusų ir rumunų kalbų) universitete nes man patinka daug kalbos (=kalbų) :P

I'm sorry for my Lithuanian. I started learning it one week ago so I'm sure my text is horrible :o by the way, I hope you understand me :D Please correct me and I'll try to learn from mistakes :wink:

Labai ačiū :)

Offline Profile  

Post subject:
PostPosted: 2006 07 26, 03:31 

Sveiki visiems (=visi)!
Mano vardas Deividas, gyvenu Bostone, seniai studijuoju lietuvių kalbą. Aš gimiau Amerikoje, bet mano žmona yra iš Vilniaus. Esu buvęs Lietuvoje du kartus. Ypatingai man patinka Vilnius. Dažnai dalyvaudavau "Phrasebase" tinklalapyje, bet tik rašydavau angliškai, kadangi (-nes) bijau klysti, ir rašau lėtai. Čia forume aš pirmą kartą pabandysiu lietuviškai. Ačiu už visus pataisymus... :? Man labai patinka šitas puikus tinklalapis, labai idomus (=įdomus) ir naudingas. Sekmės (=sėkmės)!

Mūsų akyse tu — saulės kraštas.

Offline Profile  

Post subject: New teacher from Debesėlis - alwys ready to help
PostPosted: 2006 07 26, 22:41 
Teacher

HI, my name is Andrius. I am from Kaunas, Lithuania. I am going to be your new teacher, who will be always ready to help you to learn this difficult and fascinating language.

Labas, mano vardas Andrius, Esu iš Kauno, Lietuvos. Aš būsiu jūsų naujasis mokytojas, kuris visada bus pasirengęs jums padėti mokytis šią sunkią ir nuostabią kalbą.

First tip: when speaking Lithuanian, you can ommit a word "is", as I did in my first sentence "HI, my name is Andrius". I could say "mano vardas yra Andrius, but I said just "mano vardas andrius" - without yra

Pirmas patarimas: kai kalbate Lietuviškai, galite išmesti žodį "yra", kaip aš padariau pirmame sakinyje "Hi, my name is Andrius". Aš galėjau sakyti "mano vardas yra Andrius" bet aš tiesiog sakiau "mano vardas andrius" - be yra

Offline Profile  

Post subject: Labai diena!
PostPosted: 2006 07 27, 13:38 

Laba diena!
Mano vardas Džefas. Aš esu iš Anglijos, gyvenu Brentwoode. Aš noriu išmokyti Lietuviu kalba (=išmokti lietuvių kalbą) kadangi (-nes) mano žmona iš Lietuve (=Lietuvos). Aš galvoju (-manau) lietuviu kalba labai sunki! Padekit (=padėkit)!!!!!!

Offline Profile  

Post subject:
PostPosted: 2006 07 29, 19:47 

Hello to all,

Many of you already know me very well.
I am the same Palomita from PB...my real name is Orinta.
So I am all yours with Lithuanian language knowledge and interest to teach (as I am doing this long time), so do not hesitate to write me your translations, homeworks or whatever...I will check :wink:

I am not only teaching, but also can help with some tourism information...any questions? :wink:

See you in PB or here
iki

Palo

Offline Profile  

Post subject: New to Lithuanian
PostPosted: 2006 08 02, 06:19 

Labas!

i'm NEW to Lithuanian.
only know a few words.
but i'm really interested in learning this language.
does anyone here live in Chicago?
i might need a tutor! :roll:

Please encourage me!
:o

Achu!! (=ačiū)

Yifan

Offline Profile  

Post subject:
PostPosted: 2006 08 05, 18:22 

Sveiki everyone!

Starting with the most basic of all basics, mano vardas Rio. I'm learning Lithuanian because I feel it's very useful to know the basics of most languages. . . So far I can carry out basic conversations in Russian, Italian, Spanish, German, French, and of course, English. Latin too, though it's basically useless. Lithuanian was next on my list because I've a friend who uses it as a way to speak to me when he doesnt want me to understand. I so very wish to understand and surprise him with my knowledge. ^-^ Lithuanuan is seemingly much like Latin, what with it's declensions and such, so that's a plus in my quest to learn this language. So greetings to all! ^-^

Offline Profile  

Post subject:
PostPosted: 2006 08 09, 01:36 

Hey everyone, or.. Labas I guess =P

Mano vardas David

I'm from Lund, Sweden

I'm a complete beginner at Lithuanian, I decided to learn Lithuanian because it's an awesome, old language, and Lithuania is quite close to Sweden (just across the Baltic). I also have a friend from Lithuania who's currently trying to learn Swedish ^_^ she helps me out Alot!

I hope to learn alot here, and meanwhile maybe make some friends =)

Offline Profile  

Post subject: Labas!
PostPosted: 2006 08 26, 08:13 

Labas!!!

Last edited by Jopirop on 2008 01 13, 05:51, edited 1 time in total.

Offline Profile  

Post subject:
PostPosted: 2006 10 07, 16:51 

Hello I am aussie from Sydney Australia, married to a Lithuanian man, we have 5 children and almost ten grandchildren, number 10 to be born in December. I am hoping that I may be able to surprise my husband as well as his parents by being able to teach myself Lithuanian. Though I realise that Lithuanian is not the easiest of Languages to learn.

first words Labas :)

Offline Profile  

Post subject: Hey everyone!
PostPosted: 2006 10 08, 12:12 

Hey,

I was looking around in the Phrasebase and I found this page.
To be honest, I was pleased to see that pleople are learning our language as it's pretty tough.
The reason I'm here is mainly because I'm very happy you all are learning lithuanian and, as I'm lithuanian myself, I'm able to help you.

So don't be shy and ask if You need any help :wink:

Sėkmės visiems,
Ieva,
Lietuva

Offline Profile  

Post subject: Re: Hey everyone!
PostPosted: 2006 10 19, 20:28 

Hi all there, I'm Czech from Lithuania. Excuse me for my poor english, please :oops: .
Labas visi čia, esu Čekas (=čekas) iš Lietuvos. Atleiskite man, prašau, už prasta (=prastą) anglų kalbą.
Ahoj všichi tady, jsem Čech z Litvy. Odpusťte mi, prosím, moji ubohou angličtinu.
I'm looking for forums, where I could communicate with Czechs, who are interested in lithuanian or Lithuanians, who are interested in Czech languages and other similar themes of course.
Ieškau forumus (=forumų), kur aš galėčiau bendrauti su Čekais (=čekais), kurie domisi lietuvių kalba, ar Lietuviais (=lietuviais), kurie domisi čekų kalba, ir, žinoma, kitomis susijusiomis temomis.
Hledám fóra, kde bych mohl komunikovat s Čechy, kteří se zajímají o litevštinu nebo s Litevci, kteří se zajímají o češtinu a samozřejmě i o související témata.
That's all for first moment. Tiek pradžiai. Toť vše pro začátek.

Offline Profile  

Post subject: m0ved for your administrative higness :))
PostPosted: 2006 10 25, 20:27 

so, i happened across this forum searching for language tips and thought it would be a another good way to learn more about my heritage. im half german and half lithuanian. both of my parents were born in philadelphia. but my dad's side (the lithuanians) start back there with his grandparents. unfortunately..and hopefully not for much longer that's all i really know about anything lithuanian. my father is getting up there in years and i noticed a book he bought about this topic so i thought it would be nice if i had something to talk with him about on our visits.

little about me- i've lived in florida most of my life, spent some time in philly.. i'm in college (paralegal).. i have a 6 month old son -my everything-, 2 mutts -the rest of my everything-, i write and paint.. plenty of half-finished ones though..many, never.

i just wanted to join to meet people with my same background. i feel weird coming here and sort of advertising who i am..but there's no other way. i do look forward to meeting all of yous. i'm also so happy that when i clicked the topics that most is written in english. i am slowly trying to grasp the basics of lithuanian but i have the worst time learning languages. anyways, hi (lol)

Offline Profile  

Post subject: štai ir aš! ;)
PostPosted: 2006 12 01, 16:24 
Labas!

Mano vardas Elka, esu iš Lenkijos ir man 25 metai.
I've been learning English since kindergarten and Lithuanian? well, only since last year, 'cause I had this ambitious and rather crazy plan to move to Lithuania and to get marry to a man whose name is... hush! can't tell 'cause you might know him :roll: ...but the plan had to be changed ;) so now I'm just a..
passionate Lithuanian self-learner-student 8) and last year MBA graduate ( still looking for a job;) ) teacher.

Sėkmės! ;)

:mrgreen:

Post subject:
PostPosted: 2006 12 01, 22:10 

Labas visiems,

Well, I had some problems with registration
- while changing my 6-language keyboard to Lithuanian and back to Polish and again to Lithuanian, but I've finally made it. :)

Last edited by elamelka on 2007 01 29, 20:28, edited 4 times in total.

Offline Profile  

Post subject:
PostPosted: 2006 12 19, 15:28 

Labas visiems!

Aš vardu Andrei (-Andrėjus). Gyvenu Minske. Aš noriu kalbeti (=kalbėti) ir rašytu (=rašyti) lietuviškai. Aš esu baltarusis bet mokau (=mokausi) Vilniuje Pedagoginime Universitete (ketvirtas kursas, neakivaizdinis mokymas). Mes turime mažai kalbos valandas (=valandų) bet aš noriu žinoti daug ir išmokti lietuvių kalbą.

Enough for now. It took me some time to write this :) I am happy when you correct my mistakes. I’ll try to be a frequent visitor at this forum.

Iki!

Offline Profile  

Post subject:
PostPosted: 2006 12 20, 23:16 

Labas vakaras! Aš esu Sam (-Semas)! aš tik triputi (=truputį) kalbu lietuviškai. but i want to learn so much more because i have many friends from this nation and also family who i wish to speak to by Lithuanian, i would appreciate any help given to me!
Labai ačiū!
IKI, ;-)

Offline Profile  

Post subject:
PostPosted: 2007 01 08, 20:43 

Labas :-)
Mano vardas Mona, aš esu studentė ir gyvenu Vokietijoje (bet esu iš Skotijos (=Škotijos)). Aš kalbu truputį lietuviškai, ir noriu geriausiai kalbėti ir suprasti.
Aš buvau pirma karta (=pirmą kartą) Lietuvoje rugšėjė (=rugsėjį) 2006, man labai labai patiko :-)
Norėčiau vėl keliauti i Lietuva ši metus (=į Lietuvą šiais metais), bet dar nežinau jeigu turesiu pinigus ir laika (=nežinau, ar turėsiu pinigų ir laiko)...
Mona

Offline Profile  

Post new topic Reply to topic  [ 114 posts ]  Moderators: crankshaft, asCii Go to page 1, 2, 3, 4, 5  Next

All times are UTC + 2 hours